Myslivecké sdružení
Historie:
Myslivecká jednota
Myslivecká jednota Kojice byla založena po 2. světové válce 28. ledna 1950. Předtímbyla honitba v rukou soukromníků: v té doběbyli např. nájemníky či majiteličásti honitby:J. Rais z Týnce nad Lab., J. Dařílek z Oseka, J. Rychetský.
Jednota Kojice byla založena místními občany, kteří se na základě veřejné výzvy přihlásili. Vzhledem k velikosti honitby mohla mít společnost jen 11 členů: Na ustavující schůzi bylo do společnosti přijati tito členové: Václav Lexa st.,Jan Malý, Josef Švejk, Václav Dařílek st., Jan Rychetský, Josef Hývl, Josef Špaček, Jaroslav Březina, Alois Hrubeš, František Verunáč, KarelŠvec a Vlastimil Borecký. Ostatní přihlášení byli zváni ke všem jednání, řádnými členy se však v té době nestali.
Předsednictvo bylo zvoleno v následujícím složení:
- Předseda - Karel Švec
- myslivecký hospodář – Václav Lexa st.
- místopředseda - Jan Malý
- jednatel - Jaroslav Březina
- pokladník Václav Dařílek a
- revizoři účtu: Josef Hývl a František Verunáč.
Myslivecká jednota především pečovala o honitbu a to ať již o zhotovení mysliveckých zařízení tak i pečovala o chov zvěře.
Samozřejmě byly pořádány i hony a to v termínech, které byly dány a to na koroptve, kachny azajíce. V té době bylo dost uvedené drobné zvěře a např. v r. 1950 bylo zastřeleno 195 koroptví. V několika dalších letech bylo ještě vícedrobné zvěře a to asi až do poloviny 60 leta střílelo se např. přes 200zajíců, 130 bažantů a i několik kusů srnčího.
Myslivecké hony byly vždy velkou událostí. Myslivci na ně chodili v mysliveckém stejnokroji. Po jejich ukončení byla většinou pořádána myslivecká zábava.
Postupem let došlo k přirozené obměně členů. Za dobu existence myslivecké společnosti v Kojicíchse v ní vystřídala řada členů z nichž většina byla dobrými myslivci. Nástupem chemizace a mechanizace a z celováním polí v zemědělství a tím i změnou přírodních podmínekdošlo ke snižování stavu drobnézvěře, knárůstu zvěře srnčí a divočáků ale i k rozšíření lišek. První divoké prase bylo členy zastřeleno v r. 1972 a odté doby se nějaké střelí prakticky každý rok a to i 5 ks.
V r. 1983 došlo ke sloučení Myslivecké jednota Kojicese společnostmi Bernardov, Chvaletice, Vinařice, Záboří, Kobylnice, Sulovice. V té době měl spolek 53 členů a obhospodařoval cca 2700ha.K rozdělení došlo v r. 1993 a od té doby je Myslivecká jednotaKojice opět samostatná.
Podle vydaného zákona jsou od r. 1992 pozemky v honitbě sdruženy do tzv. Honebního společenstva, které honitbu pronajalo Myslivecké jednotě Kojice. Prvním předsedou Honebního společenstva byl Jiří Hrubeš a v současné době je jím Ing. Josef Robovský.
Společnost obhospodařuje cca 900ha; mívala většinou 15 členů a v současné době jich má 12 a to:M. Smutný, Pavel Smutný, Bohumil Špinka, Václav, Martina Pavel Dařílkovi, Miroslav Rambousek, Jaroslav Janouch, Veselý Jaroslav st. a ml. Jiří Hrubeš, Vítězslav Vančura.
Současné složení výboru:
- předseda Marek Smutný,
- hospodář Václav Dařílek,
- jednatel Miroslav Rambousek,
- finanční hospodář. Martin Dařílek,
- revizní komise : Jaroslav Veselý, Jaroslav Janouch a Vítězslav Vančura.
V uplynulém období měl spolek a samozřejmě ještě v několika případech má několik významných myslivců. K těm nejaktivnějším patřili nebo ještě patří: Bohumil Špinka, Václav Dařílek st.a ml., Marek Smutný, Jiří Černý, Václav Rambousek z č. 72, Ing. Jaroslav Verunáč.
Myslivecké sdružení se po celou dobu existence a samozřejmě i v současné doběpečlivě staráo chov zvěře tj. o krmení, léčení nemocné zvěře a výstavbu či údržbu mysliveckých zařízení. Pro zlepšenízazvěření honitby si spolek pěstuje bažanty v množství cca 60 ks/rok, které si pro lov vypouští. V posledních letech loví cca 20 ks srnčího, 20 ks zajíců a cca 100ks bažantů. Od r. 1990 se v revíru vyskytují lišky a některý rok se jich zastřelí i 18 ks.
Členové společnosti nezapomínají ani na vlastní kulturní život a akce pro veřejnost. Vlastní kulturní život je dán především při jejich shromážděních ve slavnostních stejnokrojích a to při přijímání nových členů, při zahájení či ukončení honu nebo při jednáních. Pořádané zábavy pro veřejnost jsou vždy velmi veselé a s bohatou tombolou.
Podle patrona myslivcůsv. Huberta „MYSLIVOSTI ZDAR“